Zabawy rozwijające matematyczno-logiczne myślenie. Część 1

Na co dzień mamy do czynienia z sytuacjami, które oparte są na wiedzy matematycznej. Posługujemy się pieniędzmi, spoglądamy na zegarek i rozkłady jazdy, ważymy, mierzymy i przeliczamy. W tych i innych sytuacjach, nieświadomie wykorzystujemy matematykę – ani się nad tym nie zastanawiając, ani nawet o tym nie myśląc. Lata praktyki! Nie ma co do tego wątpliwości. Ale tak się dzieje nie tylko u nas, dorosłych.

Także dzieci gromadzą w życiu codziennym wiele doświadczeń w zakresie wielkości, kształtu, kolejności, przyporządkowania, liczenia. Tym doświadczeniom możemy przypisać pewne zasady posługiwania się wiedzą matematyczną, które powtarzane – ugruntowują się i, tak jak u dorosłych – stają się nieświadome. Późniejsze sukcesy w szkole, w dużej mierze zależą od tego, ile kompetencji w zakresie matematyki zdobędą dzieci we wczesnym wieku.

Dlatego matematyka powinna być wprowadzona w naturalny sposób do życia codziennego dziecka tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Najlepiej dzieje się to podczas zabawy i załatwiania codziennych czynności, które również można potraktować jako świetną zabawę. Ponieważ zabawa i nauka mają właściwie to samo pochodzenie, dziecko przyswaja sobie ważną kompetencję – uczy się bez przymusu.

Ruch pomaga w nauce

Nauka nie jest statycznym procesem. Ruch jest dla dziecka podstawowym warunkiem uzyskania osiągnięć dydaktycznych. Wydaje się, że dzieci doskonale o tym wiedzą, gdyż skaczą, biegają, tańczą, ćwiczą przy każdej okazji. To odpowiada ich naturalnym potrzebom. Niestety, my dorośli zbyt łatwo o tym zapominany! A ruch byłby korzystny także dla nas!

Większość zabaw, przedstawionych w tym i w następnym poście, których tematem jest rozwój logiczno-matematycznego myślenia, ma swój rodowód w zabawach ruchowych. Są dostosowane do naturalnych potrzeb ruchowych dzieci. Oczywiście dzieci potrzebują także faz odpoczynku. I do tego zaproponowane są odpowiednie zabawy. To my dorośli powinniśmy zadecydować, jaka zabawa w jakiej sytuacji będzie najlepsza.

Zabawy możecie modyfikować zarówno jeśli chodzi o treść, jak i o stopień trudności, aby dostosować to do możliwości rozwojowych dziecka. Najważniejsze, żeby nie postawić zbyt wysokich wymagań i nie nudzić dziecka, chodzi o to, aby utrzymać radość z poznawania czegoś nowego i motywację do dalszej nauki. A najlepiej zaprosić dziecko do podjęcia decyzji, które ćwiczenia wybierze.

Co jeszcze ważne, nim przejdziemy do zabawy.

Dzieci powinny umieć przedstawiać w formie językowej swoją wiedzę, a także poglądy, wiążąc je ze sobą oraz uogólniając i różnicując. Werbalny opis służy porozumieniu się z innymi ludźmi. W szkole nauczyciele muszą komunikować się z uczniami na temat zadań. Poza tym dziecko łatwiej rozwija swoją kompetencję językową, jeśli nauczy się precyzyjnie formułować informacje o swoich obserwacjach, doświadczeniach i poglądach.

Zabawy zostały dla przejrzystości przyporządkowane pojedynczym umiejętnościom, które składają się na matematyczne myślenie. Ale jest oczywiste, że w czasie jednej zabawy mamy do czynienia z dwiema lub większą ilością umiejętności: przy sortowaniu klocków według kolorów, dziecko bierze pod uwagę różne ich kształty, mimo że to nie jest przedmiotem zadania. Przyporządkowując przedmioty pasujące do siebie, dziecko bierze pod uwagę kilka kryteriów.

Im bardziej złożone jest ćwiczenie, tym szybciej i wnikliwiej rozwija się zdolność dziecka do logiczno-matematycznego myślenia.

Tyle teorii. A teraz przejdźmy do zabaw rozwijających matematyczno-logiczne myślenie. Na początek zabawy związane z badaniem materiałów.

Badanie materiałów

Dzieci lubią badać różne materiały. Wtedy uruchamiają wszystkie swoje zmysły: patrzą, czują, słyszą, wąchają i smakują. W ten sposób dowiadują się, jakie cechy szczególne mają te materiały i uczą się identyfikować te cechy i opisywać je. Później pomoże to im w odróżnianiu rzeczy, porządkowaniu, ustawianiu w odpowiedniej kolejności i tworzeniu wzorców.

Dzieci najpierw poznają materiał wzrokowo. Także uczenie się matematycznych treści odbywa się na początku w sposób wizualny. Rozumiemy to jako wzrokowe rozpoznawanie, rozróżnianie bodźców. Następnie rozwija się umiejętność interpretowania tych wizualnych bodźców w powiązaniu z wcześniejszymi doświadczeniami. Decydujący dla matematycznego myślenia jest nie tylko odbiór rzeczywistości za pomocą zmysłów, ale także kognitywne przetworzenie wizualnych bodźców.

Badanie materiałów tworzy podstawę rozwoju umiejętności matematycznych. Poniżej kilka propozycji zabaw „badawczych” dla dzieci.

Zbieranie drobiazgów

Pozbieraj pudło z małymi przedmiotami wykonanymi z różnych materiałów, jak guziki, pokrywki, korki, klucze, kamienie itd. Pozwól, aby dziecko je zbadało i opisało.

Zachęć dziecko do tego, aby samo zbierało liście, kamyki, monety, pudełeczka, bawiło się nimi i opisało ich cechy.

Przyjemność w kąpieli

W wannie można przeprowadzać wspaniałe badania. Daj dziecku różne przedmioty: korki, kłębek wełny, waciki, łyżkę drewnianą lub piórko. Pozwól aby dziecko zbadało, które przedmioty pływają, które toną? Jakie są w dotyku gdy zmokną?

W lesie

Podczas wspólnego spaceru po lesie dzieci mogą zbierać liście. Opisują ich kształty, kolory i wielkość. Czy wszystkie liście są takie same w dotyku? Można także opisywać pnie drzew. Czy są gładkie, czy też szorstkie? Czy są twarde, czy miękkie?

Źródło: Matka-kura i jej czas z rodziną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *